Ümmet-i Muhammedin Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Kimler hatta?
Toplam 24 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 24 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 70 kişi Paz Ağus. 28, 2016 5:09 am tarihinde online oldu.
En son konular
» where buy TRAMADOL
İLK YARATILAN PEYGAMBER EFENDİMİZ (s.a.v)'İN NURU MUDUR??? EmptyPaz Tem. 31, 2011 12:01 am tarafından Misafir

» HZ.OSMAN (r.a)'IN HAYATI
İLK YARATILAN PEYGAMBER EFENDİMİZ (s.a.v)'İN NURU MUDUR??? EmptyC.tesi Ocak 29, 2011 2:36 am tarafından V@K@R

» ROMANTIZM DORUKLARINDA KAZI CALISMASI !
İLK YARATILAN PEYGAMBER EFENDİMİZ (s.a.v)'İN NURU MUDUR??? EmptySalı Ara. 28, 2010 3:09 pm tarafından Bäbüsselam

» BU GÜN CUMA
İLK YARATILAN PEYGAMBER EFENDİMİZ (s.a.v)'İN NURU MUDUR??? EmptyPaz Ara. 19, 2010 8:55 am tarafından visal*1

» GELSEEYDİN SEVGİLİ
İLK YARATILAN PEYGAMBER EFENDİMİZ (s.a.v)'İN NURU MUDUR??? EmptyPaz Ara. 19, 2010 8:41 am tarafından visal*1

» iman (AMENTÜ)
İLK YARATILAN PEYGAMBER EFENDİMİZ (s.a.v)'İN NURU MUDUR??? EmptyPaz Ara. 19, 2010 8:33 am tarafından visal*1

» mübarek cuma günü
İLK YARATILAN PEYGAMBER EFENDİMİZ (s.a.v)'İN NURU MUDUR??? EmptyPaz Ara. 19, 2010 8:24 am tarafından visal*1

» dosta doğru
İLK YARATILAN PEYGAMBER EFENDİMİZ (s.a.v)'İN NURU MUDUR??? EmptyPaz Ara. 12, 2010 6:42 pm tarafından visal*1

» SENİ SEVİYORUM EFENDİM
İLK YARATILAN PEYGAMBER EFENDİMİZ (s.a.v)'İN NURU MUDUR??? EmptyPerş. Ara. 09, 2010 7:23 am tarafından visal*1

Temmuz 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Takvim Takvim

panolarimiz

İLK YARATILAN PEYGAMBER EFENDİMİZ (s.a.v)'İN NURU MUDUR???

İLK YARATILAN PEYGAMBER EFENDİMİZ (s.a.v)'İN NURU MUDUR??? Empty İLK YARATILAN PEYGAMBER EFENDİMİZ (s.a.v)'İN NURU MUDUR???

Mesaj  Vusl@t*1 Çarş. Kas. 24, 2010 12:40 am

Levh-i mahfuz yaratıldıktan sonra mı peygamberimizin nuru yaratılmıştır yoksa ilk yaratılan Peygamber Efendimizin nuru mudur?

Aşağıdaki hadis-i şeriflerde konuya ışık tutan bilgileri bulabiliriz:

Hz. Cabir anlatıyor: “Ey Allah’ın Resulü! Anam-babam sana feda olsun Allah’ın her şeyden önce ilk yarattığı şeyi bana söyler misiniz?” diye sordum. Şöyle buyurdu“Ey Cabir! Her şeyden önce Allah’ın ilk yarattığı şey senin peygamberinin nurudur. O nur Allah’ın kudretiyle onun dilediği yerlerde dolaşıp duruyordu. O vakit daha hiçbir şey yoktu. Ne Levh ne kalem ne cennet ne ateş/cehennem vardı. Ne melek ne gök ne yer ne güneş ne ay ne cin ve ne de insan vardı.

Allah mahlukları yaratmak istediği vakit bu nuru dört parçaya ayırdı. Birinci parçasından kalemi ikinci parçasından Levh’i (Levh-i mahfuz) üçüncü parçasından Arş’ı yarattı. Dördüncü parçayı ayrıca dört parçaya böldü: Birinci parçadan Hamele-i Arşı (Arşın taşıyıcılarını) ikinci parçadan Kürsi’yi üçüncü parçadan diğer melekleri yarattı. Dördüncü kısmı tekrar dört parçaya böldü: Birinci parçadan gökleri ikinci parçadan yerleri üçüncü parçadan cennet ve cehennemi yarattı. Sonra dördüncü parçayı yine dörde böldü: Birinci parçadan Müminlerin basiret nurunu/iman şuurunu ikinci parçadan -marifetullahtan ibaret olan- kalplerinin nurunu üçüncü parçadan tevhitten ibaret olan ünsiyet nurunu (La ilahe illallah Muhammedu’rresulüllah nurunu) yarattı.”

(Bkz. İmâm Ahmed Müsned IV-127; Hâkim Müstedrek II-600/4175; İbni Hibban El İhsân XIV-312/6404; Kastalanî Mevahibü' l-Ledünniye: 1/6; Krş. Aclunî I/262-6)

Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) bir hadisi kudsîde :"ALLAH : "Seni kendi nurumdan diğer şeyleri de senin nurundan yarattım."buyurdu" buyurmuştur. ...

Selam ve duaile...

Vusl@t*1
Vusl@t*1

http://www.ummetimuhammedinsesi.com

- Similar topics