Ümmet-i Muhammedin Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Kimler hatta?
Toplam 23 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 23 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 70 kişi Paz Ağus. 28, 2016 5:09 am tarihinde online oldu.
En son konular
» where buy TRAMADOL
EBÛZER-EL GIFÂRİNİN TEFRİKA HAKKINDAKİ SÖZÜ EmptyPaz Tem. 31, 2011 12:01 am tarafından Misafir

» HZ.OSMAN (r.a)'IN HAYATI
EBÛZER-EL GIFÂRİNİN TEFRİKA HAKKINDAKİ SÖZÜ EmptyC.tesi Ocak 29, 2011 2:36 am tarafından V@K@R

» ROMANTIZM DORUKLARINDA KAZI CALISMASI !
EBÛZER-EL GIFÂRİNİN TEFRİKA HAKKINDAKİ SÖZÜ EmptySalı Ara. 28, 2010 3:09 pm tarafından Bäbüsselam

» BU GÜN CUMA
EBÛZER-EL GIFÂRİNİN TEFRİKA HAKKINDAKİ SÖZÜ EmptyPaz Ara. 19, 2010 8:55 am tarafından visal*1

» GELSEEYDİN SEVGİLİ
EBÛZER-EL GIFÂRİNİN TEFRİKA HAKKINDAKİ SÖZÜ EmptyPaz Ara. 19, 2010 8:41 am tarafından visal*1

» iman (AMENTÜ)
EBÛZER-EL GIFÂRİNİN TEFRİKA HAKKINDAKİ SÖZÜ EmptyPaz Ara. 19, 2010 8:33 am tarafından visal*1

» mübarek cuma günü
EBÛZER-EL GIFÂRİNİN TEFRİKA HAKKINDAKİ SÖZÜ EmptyPaz Ara. 19, 2010 8:24 am tarafından visal*1

» dosta doğru
EBÛZER-EL GIFÂRİNİN TEFRİKA HAKKINDAKİ SÖZÜ EmptyPaz Ara. 12, 2010 6:42 pm tarafından visal*1

» SENİ SEVİYORUM EFENDİM
EBÛZER-EL GIFÂRİNİN TEFRİKA HAKKINDAKİ SÖZÜ EmptyPerş. Ara. 09, 2010 7:23 am tarafından visal*1

Temmuz 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Takvim Takvim

panolarimiz

EBÛZER-EL GIFÂRİNİN TEFRİKA HAKKINDAKİ SÖZÜ

EBÛZER-EL GIFÂRİNİN TEFRİKA HAKKINDAKİ SÖZÜ Empty EBÛZER-EL GIFÂRİNİN TEFRİKA HAKKINDAKİ SÖZÜ

Mesaj  V@K@R Ptsi Nis. 19, 2010 2:17 am

- Ebuzer’e bir hediye götürüyorduk. Rebeze’ye[1] vardığımızda onu bulamadık. Bize,

“Hacca gitmek için izin aldı” dediler. Biz de Mekke yolunu tuttuk ve onu Mina’da bulduk. Biz onun yanındayken ona,

“Osman öğle ve ikindi namazını dört rekât olarak kıldırdı” dediler. Ebuzer bu habere çok üzüldü ve Osman hakkında ağır bir söz söyledi. Ondan sonra,

“Ben burada Hz. Peygamber’in arkasında namaz kıldım. O iki rekât olarak kıldırdı. Ebubekir ve Ömer’in arkasında da kıldım, onlar da iki rekât olarak kıldırdılar” dedi. Sonra namaz kılmaya kalktı. Fakat dört rekât olarak kıldı. Ona,

“Mü’minlerin emirini dört rekât kıldırdığı için eleştirdiğin halde, sen neden dört rekât olarak kıldın?” dediler. O, cevap olarak,

“İhtilaf bundan daha şiddetlidir. Çünkü Allah’ın Resûlü bize hutbe okuyarak, “Benden sonra bir halife gelecektir. Onu zelil etmeyiniz. Kim ki onu zelil ederse o İslâm’ın hükmünü boynundan çıkarmıştır. Onun tevbesi ancak İslâm’da açmış olduğu yarayı tedavi etmekle olur. Bunu da ancak hatasından dönüp başlarında bulunan kimseye değer verenler arasında yer almakla yapabilir” buyurdu. Bize ancak şu üç hususta onlara itaat etmememizi emretti: İyiliği emretmemek, kötülüğü nehyetmemek ve din hükümlerini öğretmemekte” dedi.[2]

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Rebeze, Medine yakınlarında bir köydür. Hz. Osman Ebuzer’i zararlı gördüğü bazı görüşmelerden dolayı oraya sürgün etmişti. Bunun içindir ki, hacca ancak izin alarak gidebilmiştir. Ebuzer bu köyde vefat etmiştir ve defnedilmiştir.

[2] Heysemi, V/216. Bu hadisin senedindeki ravinin birinin adı açıklanmamıştır.

V@K@R
V@K@R

http://www.ummetimuhammedinsesi.com