Ümmet-i Muhammedin Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Kimler hatta?
Toplam 10 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 10 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 70 kişi Paz Ağus. 28, 2016 5:09 am tarihinde online oldu.
En son konular
» where buy TRAMADOL
HATİM NEDİR? EmptyPaz Tem. 31, 2011 12:01 am tarafından Misafir

» HZ.OSMAN (r.a)'IN HAYATI
HATİM NEDİR? EmptyC.tesi Ocak 29, 2011 2:36 am tarafından V@K@R

» ROMANTIZM DORUKLARINDA KAZI CALISMASI !
HATİM NEDİR? EmptySalı Ara. 28, 2010 3:09 pm tarafından Bäbüsselam

» BU GÜN CUMA
HATİM NEDİR? EmptyPaz Ara. 19, 2010 8:55 am tarafından visal*1

» GELSEEYDİN SEVGİLİ
HATİM NEDİR? EmptyPaz Ara. 19, 2010 8:41 am tarafından visal*1

» iman (AMENTÜ)
HATİM NEDİR? EmptyPaz Ara. 19, 2010 8:33 am tarafından visal*1

» mübarek cuma günü
HATİM NEDİR? EmptyPaz Ara. 19, 2010 8:24 am tarafından visal*1

» dosta doğru
HATİM NEDİR? EmptyPaz Ara. 12, 2010 6:42 pm tarafından visal*1

» SENİ SEVİYORUM EFENDİM
HATİM NEDİR? EmptyPerş. Ara. 09, 2010 7:23 am tarafından visal*1

Temmuz 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Takvim Takvim

panolarimiz

HATİM NEDİR?

HATİM NEDİR? Empty HATİM NEDİR?

Mesaj  Misafir Salı Mart 23, 2010 11:26 pm

Kur'an-ı Kerim'i başından sonuna kadar yüzünden veya ezbere okuyarak bitirmeye hatim denir. Esas gaye haline getirilmesi gereken hatim ise, Kur'an'ın kendisini bir taraftan dil ile okurken bir taraftan da onu anlamaya çalışmak, anladıklarımız üzerinde düşünmek ve onu hayatımıza hayat kılmaktır.

Hatmin fazileti: Hatim hadisin ifadesiyle Allah'a sevimli olan amellerdendir. Bu hadis Tirmizi'de şöyle geçmektedir: İbni Abbas (radıyallahu anhüma) anlatıyor: "Bir adam: "Ey Allah'ın resulü, Allah'a hangi amel daha sevimlidir?" diye sordu. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): "Yolculuğu bitirince tekrar yola başlayan" cevabını verdi. Adam "Yolculuğu bitirip tekrar başlamak nedir?" diye sorunca: "Kur'ân'ı başından sonuna kadar okur, bitirdikçe yeniden başlar" cevabını verdi." (Tirmizî, Kırâat 4)

Efendimiz (sas) Cebrail (a.s.) ile birlikte karşılıklı olarak Kur'an'ı baştan sona birbirlerine okuyarak mukabelede bulunmuşlar, yani bir manada hatim indirmişlerdir. Bu ve benzeri rivayetlerden hareketle, Kur'an'ı baştan sona okumanın sünnet olduğunu söyleyebiliriz. Diğer rivayetlere göre, Efendimiz (sas) devamlı Kur'an okur ve Kur'an ahlakıyla yaşardı. Hz. Aişe'ye Efendimiz (sas)'in ahlakından soranlara "siz hiç Kur'an okumuyor musunuz?" demiştir.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem'in, Abdullah bin Amr'a yapmış olduğu tavsiyeden Kur'an'ın en az ayda bir defa hatmedilmesi gerektiğini anlıyoruz. (Buhari, Fezailü'l Kur'an, 34) Bu ve benzeri rivayetlerden hareketle âlimlerimiz, ayda bir Kur'an'ın tamamını okumayanın onu terk etmiş sayılacağını, okurken de esas olan anlayarak okumak olduğunu söylemişlerdir. (Fetavay-ı Hindiye) Yine Efendimiz (sas) üç günden daha az bir müddet içerisinde hatim yapanın ne okuduğunu anlamayacağını ifade buyurmuştur. (İbni Mace, İkame, 178; Ebu Davud, Kıraat,1; Tirmizi, Kıraat, 13)

Hatim Adabı:

Kur'an, okunsun, anlaşılsın ve hayata hayat olsun diye indirilmiştir. Dolayısıyla önce onu güzel okumalı. Biz bu güzel okumaya Kur'ânî ifadesiyle tertil diyoruz. Yani, harflerin çıkışlarını iyi yaparak, acele etmeden, kelimeleri yutmadan, telaffuzları bozmadan okumalı. Hatmi bitireceğim diye hızlı hızlı okumak, tecvidine, harflerin mahrecine, ayetlerin manasına dikkat etmeden yapılan bir okuyuş, hedeflenen, istenilen bir okuyuş değildir.

İkinci olarak, Kur'an'ı hüzünle okumalı. Bu husus, bizzat Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem'in tavsiyesidir. Yine Efendimiz'in tavsiyelerinden biri de, Kur'an okurken ağlamaya çalışmaktır.

Üçüncü olarak, anlamak için Kur'an'ın mealine bakmalı, hatta tefsire yakın mealleri tercih etmeli. Bu konuda Suat Yıldırım Hoca'nın ve Ali Ünal Bey'in mealleri birer misal teşkil eder.

Dördüncü olarak Kur'an'ı hayatımıza gelmiş ve hiç gitmeyecek bir misafir gibi ağırlamalı. Yani yaşarken Kur'an'a göre yaşamaya çalışmalı.

Misafir
Misafir

- Similar topics