Ümmet-i Muhammedin Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Kimler hatta?
Toplam 31 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 31 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 70 kişi Paz Ağus. 28, 2016 5:09 am tarihinde online oldu.
En son konular
» where buy TRAMADOL
ALLAH'I (c.c)  SEVMEK EmptyPaz Tem. 31, 2011 12:01 am tarafından Misafir

» HZ.OSMAN (r.a)'IN HAYATI
ALLAH'I (c.c)  SEVMEK EmptyC.tesi Ocak 29, 2011 2:36 am tarafından V@K@R

» ROMANTIZM DORUKLARINDA KAZI CALISMASI !
ALLAH'I (c.c)  SEVMEK EmptySalı Ara. 28, 2010 3:09 pm tarafından Bäbüsselam

» BU GÜN CUMA
ALLAH'I (c.c)  SEVMEK EmptyPaz Ara. 19, 2010 8:55 am tarafından visal*1

» GELSEEYDİN SEVGİLİ
ALLAH'I (c.c)  SEVMEK EmptyPaz Ara. 19, 2010 8:41 am tarafından visal*1

» iman (AMENTÜ)
ALLAH'I (c.c)  SEVMEK EmptyPaz Ara. 19, 2010 8:33 am tarafından visal*1

» mübarek cuma günü
ALLAH'I (c.c)  SEVMEK EmptyPaz Ara. 19, 2010 8:24 am tarafından visal*1

» dosta doğru
ALLAH'I (c.c)  SEVMEK EmptyPaz Ara. 12, 2010 6:42 pm tarafından visal*1

» SENİ SEVİYORUM EFENDİM
ALLAH'I (c.c)  SEVMEK EmptyPerş. Ara. 09, 2010 7:23 am tarafından visal*1

Temmuz 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Takvim Takvim

panolarimiz

ALLAH'I (c.c) SEVMEK

ALLAH'I (c.c)  SEVMEK Empty ALLAH'I (c.c) SEVMEK

Mesaj  V@K@R Perş. Nis. 22, 2010 1:20 am

Allah (C.C.)'a itaat,Onu sevmek, Rasulünü sevmek
Din - Maneviyat

Ulu Allah (C.C.) buyuruyor:

— De ki, "Eğer Allah'ı seviyorsanız, bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin"

(Al-i İmran Sûresi. 31)

Allah (C.C)'in rahmeti üzerinde olsun. Bil ki, kulun Allah (C.C)'i ve O'nun Resul (S.A.V)'ünü sevmesi, onlara boyun eğmekle, onların emrine uymakla olur. Allah (C.C)'ın kullarını sevmesi de onlara mağfiret suretiyle ikramda bulunmasıdır.

Denilir ki, kul gerçek kemâlin yalnız Allah (C.C)'da olduğunu, kendisine veya başkasında gördüğü her kemâlin, gerçek kemalin Allah (C.C)'dan ve Allah (C.C) sayesinde olduğunu bilince, ne Allah (C.C)'dan başkasını sevebilir ve ne de Allah (C.C)'a dayanmayan bir sevgiye gönlünde yer verebilir.
Bu bilgi de Allah (C.C)'a ibadet etmek isteğini, O'na yaklaştıracak davranışları arzu etmeyi gerektirir. Böyle olduğu için Allah (C.C) sevgisi, ibadet isteği ile yorumlanmış ve yine bu sevgi ibadet ederken Peygamberimize (S.A.V.) uyma ona itaate teşvik şartına bağlanmıştır.

Hasan el-Basri'den (rehimehullahu) rivayet edildiğine göre Peygamber'imizin (S.A.V.) zamanında bir takım kimseler: “Ey Muhammed! Biz Rabbimizi çok severiz” demeleri üzerine yukarıdaki ayeti kerime inmiştir.

Bişr el-Hafi (R.A.) diyor ki: “Bir gece Peygamber'imizi (S.A.V.) rüyamda gördüm, bana dedi ki; “Ey Bişr! Allah (C.C) senin dereceni arkadaşların arasında neden yüksek kildi, biliyor musun? “Hayır, ya Rasulallah” diye cevap verdim. Bunun üzerine Peygamberimiz: “Salihlere hizmet ettiğin için, mümin kardeşlerine nasihat ettiğin için, dostlarını ve yolumdan ayrılmayanları sevdiğin için ve yolumdan gittiğin için” diye kendi sorusuna cevap verdi.

Peygamberimiz (S.A.V.) buyuruyor ki:

“Benim sünnetimi ihya eden beni sevmiş olur, beni sevenler de kıyamet günü cennette benimle birlikte olurlar.”

Bize kadar intikal eden bütün meşhur islami eserlerde belirtildiğine göre ahlâkın bozulduğu ve halkın çeşit çeşit mezheplere kapıldığı zamanlarda Resullerin efendisi olan Peygamberimiz (S.A.V)´in sünnetine sımsıkı sarılanlara yüz şehidin ecri verilecektir. Meşhur «Sırat-ül İslâm» adlı kitap da böyle yazar.

Yine Peygamber'imiz (S.A.V.) söyle buyurur:

“Bana yüz çevirenler müstesna, ümmetimin hepsi cennete girecektir.”

Sahabiler sordular; “Ey Allah'ın Resulu! Yüz çevirenler, kimlerdir?”

Peygamberimiz sözlerine şöyle devam etti; “Kim bana uyarsa cennete girecek, bana isyan edenler, bana yüz çevirmişler demektir. Sünnetime uygun olarak yapılmayan her iş, isyandır.»

Ehl-i tasavvuftan biri der ki; “Allah (C.C)'in farz kıldığı ibadetlerden birini bile bile terk eden veya sünnetlerden birine bilerek uymayan bir şeyhi havada uçarken, denizde yürürken, ateş yerken veya daha başka olağanüstü davranışlar gösterirken görseniz, bütün bunlara rağmen adamın davasında yalancı olduğunu, gösterdiği olağan üstülüklerin «keramet» değil, olsa olsa «istidrac» olduğunu biliniz.” Allah (C.C) böyle kimselerden cümlemizi korusun.
Cüneyd ül-Bağdadî (rehimehullahu) der ki:

“Allah (C.C)'a ancak yine Allah (C.C)'in sayesinde ulaşılabilir. Allah (C.C)a ulaşmanın yolu da Peygamber'imizin (S.A.V.) yoludur.”

Ahmed ül-Hivarî (rehimehullahu) der ki:

“Sünnete uymaksızın işlenen her amel batıldır. Nitekim Peygamber'imiz (S.A.V.) söyle buyurur:

Siratül İslâmda bildirilmiştir.

“Sünnetimi yozlaştıranlar şefaatimden mahrum kalırlar.”

Hikâye edildiğine göre, adamın biri bir delinin cahil sayılacak bir işini görür ve durumu Ma´ruf ul-Kerhiye (rahimehullahu) bildirir. Ma'ruf gülümseyerek der ki; “Kardesim! Allah (C.C)'i sevenler içinde küçüğü, büyüğü, akıllısı, delisi vardır. Senin gördüğün bu adam. onların delilerinden biridir.”

Fudayl (rehimehullahu) der ki:

“Sana Allah (C.C)'ı seviyor musun, diye sordukları zaman sus, cevap verme. Çünkü eğer hayır, diyecek olsan imandan çıkarsın, buna karşılık, evet diyecek olsan ve Allah (C.C)'i sevenlere yakışmayacak tavsif de bulunsan Allah (C.C)'ın gazabından kork.”

Süfyan (rehimehullahu) der ki:

“Allah (C.C)'ı sevenleri seven kimse, aslında Allah (C.C)'ı seviyor demektir. Allah (C.C)'a ikram eden kimselere ikram eden kimse, aslında Allah (C.C)'a ikram ediyor demektir.”

Sehl (rehimehullahu) der ki:

“Allah (C.C)'ı sevmenin alâmeti Kur'an-i Kerim´i sevmektir. Allah (C.C) ve Kur'an sevgisinin alâmeti ise Peygamber (S.A.V.) sevmektir. Peygamber (S.A.V.) sevgisinin alâmeti ise sünneti sevmektir. Sünneti sevmenin alâmeti ise Ahireti sevmektir. Ahireti sevmenin alâmeti ise dünyadan hoşlanmamaktır. Dünyadan hoşlanmamanın alâmeti de Ahiret azığı olabilecek kadarının dışında onun varlığından uzak durmaktır.”

V@K@R
V@K@R

http://www.ummetimuhammedinsesi.com